Stulejka u niemowlaka

Stulejka u niemowlaka
5 (100%) 4 ocen
Stulejka kojarzona jest przede wszystkim z poważną dolegliwością, która uniemożliwia zsunięcie napletka z żołędzi. Czy jednak stulejka u niemowlaka zawsze wymaga poważnych zabiegów?

Stulejka u osób dorosłych może być poważnym schorzeniem. U dzieci, a zwłaszcza u niemowląt, często zdarza się, że jest to stan fizjologiczny. Początkowo napletek może być sklejony z żołędzią za pomocą mastki. Zwykle jest to naturalny stan, jednak lekarze często zalecają, by w takim przypadku zachować odpowiednią pielęgnację i zsuwać napletek podczas kąpieli. Od niektórych pediatrów można usłyszeć całkiem odwrotną radę – by nie stosować specjalnej pielęgnacji i nie próbować zsuwać napletka samodzielnie. Tego typu wypowiedzi wynikają zazwyczaj z faktu, że takie działanie przeprowadzone w nieprawidłowy sposób może doprowadzić do tak zwanej stulejki nabytej, która zazwyczaj wymaga leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych.

Stulejka u niemowlaków

Stulejka u niemowlaków, nazywana fizjologiczną, może trwać nawet kilka lat, jednak lekarze doradzają obserwację i wdrożenie odpowiednich zabiegów w przypadku, gdy po kilku miesiącach nie widać samoistnej poprawy tego stanu.

Stulejka niemowlaka może być również stanem patologicznym. Takie przypadki mają jednak szereg niepokojących objawów, które zazwyczaj zmuszają rodziców lub opiekunów do wizyty u lekarza. Niepokojące są zwłaszcza takie symptomy, jak trudności z oddawaniem moczu oraz nieprawidłowe jego wyciekanie. Ten drugi objaw zdarza się zazwyczaj przy tak zwanej stulejce całkowitej. Napletek uniemożliwia swobodne wypływanie moczu z cewki – w trakcie oddawania moczu widać więc „balonik” u ujścia. Taki stan wymaga leczenia, ponieważ może przyczyniać się do infekcji całego układu moczowego. Niepokojące są również wszelkiego typu opuchlizny i zaczerwienienia w okolicy napletka i żołędzi. Także ropne wycieki z penisa wskazują zazwyczaj na infekcję spowodowaną drobnoustrojami i niemożnością zachowania prawidłowej higieny.

Leczenie stulejki u niemowlaka

W przypadku, gdy stulejka jest powodem wyżej wymienionych objawów, konieczna bywa konsultacja nie tylko z lekarzem pediatrą, ale również urologiem lub specjalistą w zakresie chirurgii dziecięcej.

Stulejka u niemowlaków nie zawsze musi być leczona operacyjnie – takie działanie zaleca się zazwyczaj w cięższych przypadkach. Zabieg nie musi oznaczać całkowitego obrzezania – niekiedy wystarczy jedynie lekkie nacięcie, które umożliwi komfortowe zsuwanie napletka. Po zabiegu wskazana jest jednak odpowiednia pielęgnacja, która zakłada również zsuwanie napletka i oczyszczanie okolic żołędzi z mastki i resztek moczu.

W mniej skrajnych przypadkach stulejka może być leczona przy pomocy sterydowych maści. Gdy stulejka jest niewielka i prawie nie powoduje dolegliwości, lekarz może zalecić rozciąganie napletka. W ten sposób można uniknąć także konieczności zabiegów chirurgicznych w późniejszym czasie. Takie działanie powinno być jednak przeprowadzone po konsultacji ze specjalistą i zazwyczaj jest doradzane w późniejszym wieku, gdy dziecko może wykonywać taką czynność samodzielnie.

2 replies on “Stulejka u niemowlaka”

  1. Klechpo pisze:

    Stulejka u niemowlaka to nic groźnego. Właściwie nie powinna się tak nawet nazywać, bo to normalny stan. Ciało małego człowieczka nie jest przecież jeszcze tak rozwinięte jak być powinno, więc nie ma sensu panikować. Co innego u kilkuletniego dziecka – wtedy powinno się reagować, im wcześniej tym lepiej bo może być naprawdę kłopot potem z operacją włącznie.

  2. Asiek pisze:

    Ale jak mam określić, że stulejka to coś groźnego? Napletek powinien cofać się tak, jak u dorosłego mężczyzny? Na sam koniec? Czy może u dziecka może odsłonić tylko kawałek i to w zupełności wystarczy? Nigdzie o tym nie piszą, a przecież lekarza faceta o to nie zapytam…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 1