Stulejka pojawia się zazwyczaj jako stan fizjologiczny u niemowląt. Wielu rodziców i opiekunów popełnia wtedy błąd podczas pielęgnacji i na siłę odciąga napletek. Takie działanie może przyczynić się do wystąpienia stulejki nabytej, ponieważ podczas takiej czynności pojawiają się pęknięcia. Tego typu rany trudno jest zwykle prawidłowo oczyścić – po wygojeniu się mogą pozostać blizny.
Jak uniknąć stulejki nabytej
Zrosty, które pozostaną w wyniku tego typu pielęgnacji mogą być przyczyną stulejki nabytej, ponieważ zazwyczaj utrudniają one dodatkowo ściągnięcie napletka. Dlatego obecnie część lekarzy radzi, by w ogóle nie próbować zsuwania napletka u dzieci, które nie ukończyły jeszcze dwunastu miesięcy. Po tym czasie można przeprowadzać próby, jednak muszą być one delikatne – dyskomfort u dziecka podczas takiego działania to znak, że należy jeszcze z tym poczekać. Jeśli napletek nie daje się łatwo ściągnąć, gdy dziecko ma trzy lata, konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Często musi to być chirurg dziecięcy.
Stulejka u 3 latka może być leczona za pomocą zabiegu operacyjnego, zwłaszcza jeśli wywołuje ona poważne dolegliwości. Jeśli jednak stulejka nie sprawia poważnych problemów, operacja może zostać przesunięta na nieco późniejszy okres. Dziecko może być w tym czasie leczone maścią ze sterydami. Cały proces leczenia musi być skonsultowany ze specjalistą. Zdarza się, że stulejka fizjologiczna utrzymuje się nawet do piątego roku życia, by potem minąć samoistnie.
Inne przyczyny stulejki nabytej
Również nieprawidłowa higiena w wieku dorosłym może przyczynić się do powstania ran i zrostów, które mogą być przyczyną stulejki nabytej. Najczęściej jednak taki przypadek pojawia się wtedy, gdy u danego mężczyzny stulejka częściowo uniemożliwia ściągnięcie napletka. Zdarza się bowiem, że taki stan nie powoduje zbyt dotkliwych dolegliwości. Mimo to warto skonsultować się z lekarzem, gdy odciąganie napletka jest niekomfortowe i uniemożliwia dokładne mycie żołędzi.
Stulejka nabyta może być również konsekwencją cukrzycy. W przypadku tego schorzenia często dochodzi do zwyrodnień w obrębie naczyń krwionośnych. Głównym powodem stulejki przy cukrzycy jest jednak problem w gojeniu się ran. Jeśli przy zsuwaniu napletka pojawi się uraz, może on prowadzić do blizny w tym miejscu. U osób z cukrzycą tego typu zrosty pojawiają się znacznie częściej niż u mężczyzn zdrowych.
Zarówno w przypadku patologicznej stulejki wrodzonej, jak i stulejki nabytej, warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Obecnie leczenie tego schorzenia, zwłaszcza gdy nie pojawią się powikłania, jest stosunkowo proste, choć w większości przypadków wymaga zabiegu chirurgicznego.
Według mnie to właśnie stulejka nabyta jest najczęściej spotykaną. Nie ma raczej takiej wrodzonej wady, bo dziecko się normalnie rozwija i w pewnym wieku powinno się po prostu bardziej dokładnie myć. Jeśli rodzice czy jak to się teraz mówi opiekunowie, nie zadbają o to żeby nauczyć, to pojawi się właśnie stulejka nabyta.
Oczywiście, to kiedyś myśleli, że stulejka jest wrodzona, a tak naprawdę każda stulejka jest nabyta. Na szczęście leczenie stulejki nie różni się niezależnie od jej przyczyn. Inna sprawa, że wciąż najlepszym rozwiązaniem jest zabieg stulejki, a nie zabawa w jakieś myślenie, że może uda się coś zrobić w inny sposób.