Stulejka u dorosłych

Stulejka u dorosłych
5 (100%) 7 ocen
Stulejka u dorosłych stanowić może dość poważny problem. W przeciwieństwie do stulejki w okresie niemowlęcym, u mężczyzn i młodych chłopców stulejka nie jest stanem fizjologicznym, a zalicza się już do wad anatomicznych. Jakie mogą być konsekwencje nieleczonej stulejki oraz w jaki sposób może przebiegać jej leczenie?

Stulejka to zwężenie napletka, które może całkowicie uniemożliwiać zsunięcie go z żołędzi lub sprawia, że taka czynność jest bardzo niekomfortowa. Konsekwencją pierwszego przypadku, czyli całkowitej stulejki, jest zazwyczaj dyskomfort podczas oddawania moczu, a także często niemożność odbycia stosunku seksualnego. Niemożliwe jest również zachowanie pełnej higieny, co zwykle kończy się infekcjami samego prącia lub całych dróg moczowych. Brak odpowiedniego leczenia takiego stanu może skutkować nawet zapaleniem nerek – powikłaniem tej choroby natomiast bywa niewydolność tego narządu.

Stulejka u dorosłego

W przypadku częściowej stulejki zdarza się, że chory mężczyzna zwleka z wizytą u lekarza. Tymczasem ból i dyskomfort podczas ściągania napletka wynika zazwyczaj z pęknięć, jakie tworzą się podczas wykonywania tej czynności na siłę. Taka stulejka u mężczyzn i młodych chłopców może być przyczyną stulejki całkowitej – nabytej. Pęknięcia skóry podczas ściągania napletka to nie tylko możliwość infekcji – zwykle po tego typu ranach pozostają blizny i zrosty, które jeszcze pogarszają dotychczasowy stan. Bywa, że nieodpowiednia pielęgnacja fizjologicznej stulejki w dzieciństwie skutkuje stulejką w wieku dorosłym.

Stulejka u dorosłego najczęściej musi być leczona za pomocą zabiegu chirurgicznego, zwłaszcza jeśli doszło do powikłań. Bywa, że napletek zsunięty na siłę, nie może cofnąć się już do poprzedniego miejsca. Wtedy operacja musi być przeprowadzona jak najszybciej, ponieważ odsunięty napletek uniemożliwia między innymi prawidłowy przepływ krwi, co może doprowadzić do obumarcia prącia.

Częściowa stulejka u dorosłych

W przypadku częściowej stulejki, gdy stan nie jest jeszcze bardzo poważny, operację wycięcia części napletka można zaplanować. Obecnie tego typu zabieg przeprowadza się coraz częściej, nie tylko ze względu na stulejkę lub zbyt krótkie wędzidełko, ale również ze względów estetycznych. Wielu mężczyzn wybiera tylko częściowe wycięcie napletka, co często wystarcza do usunięcia problemu, gdy powikłania stulejki jeszcze się nie pojawiły.

Nieleczona stulejka może być problemem nie tylko mężczyzny, ale również jego partnerki. Gromadzenie się pod napletkiem resztek moczu i substancji tłuszczowych daje doskonałe środowisko do rozwoju bakterii, które mogą przenosić się do narządów płciowych kobiety, przez co może ona cierpieć na przewlekłe infekcje. Niektóre źródła podają, że tego typu zakażenia mogą przyczyniać się do rozwoju raka narządów rodnych.

Planowany zabieg operacji stulejki jest krótki. Możliwe jest wykonanie tego typu operacji w znieczuleniu miejscowym, jednak większość pacjentów wybiera znieczulenie ogólne. Przez co najmniej dwa tygodnie wskazane jest zachowanie szczególnej higieny, by nie doszło do zakażenia.

2 replies on “Stulejka u dorosłych”

  1. Miss Tajwanu pisze:

    Stulejka u dorosłych to nic innego, jak nie zaniedbania z wieku dziecięcego. Nie ma bowiem możliwości, żeby nagle pojawiła się u dorosłego mężczyzny, który prowadzi współżycie, albo nawet jak nie prowadzi, to robi to sam i po prostu myje napletek jak trzeba. Sprawdzić czy nie ksiądz 😉

  2. znajacy życie pisze:

    Byś się zdziwił, jak byś wiedział kto i jak dba o higienę. Przecież większość dorosłych mężczyzn to pod tym względem po prostu duże dzieci i sami się proszą o kłopoty. Stulejka to jeszcze jeden z najmniejszych problemów, jaki ich dotyczy. Bo bywa znacznie gorzej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1