Zabieg na stulejkę

Zabieg na stulejkę
5 (100%) 2 ocen
Stulejka dla wielu mężczyzn jest tematem wstydliwym i bardzo długo zwlekają z wizytą u lekarza. Najczęściej udają się do urologa, gdy stan jest już zaawansowany lub gdy zmusi ich do tego partnerka. Tymczasem zabieg na stulejkę jest bardzo prosty i zupełnie bezpieczny.

Co to jest stulejka

U zdrowego mężczyzny penis osłonięty jest napletkiem, czyli fałdem skóry, który swobodnie zsuwa się podczas stosunku i codziennych zabiegów higienicznych. Pozwala to zachować czystość penisa i zapobiega stanom zapalnym.

Czasami zdarza się jednak tak, że napletek nie da się zsunąć lub zsuwa się tylko w niewielkim stopniu do rowka zażołędziowego. Nazywa się to właśnie stulejką. Stulejka może być wrodzona lub nabyta. W pierwszym przypadku przyczyną są drugorzędne mutacje genowe, w drugim przypadku jest to skutek niewłaściwej higieny, stanów zapalnych lub urazów penisa.

Większość noworodków rodzi się ze stulejką. Napletek przyklejony jest do penisa za pomocą mastki, która jest wydzieliną tłuszczową, chroniącą penisa przed wysychaniem. Rodzice, podczas codziennej kąpieli, powinni delikatnie zsuwać napletek, a mastka stopniowo zostanie wypłukana. Nigdy nie wolno zsuwać napletka siłą. Do trzeciego roku życia stulejka powinna zniknąć. Jeżeli nie, powinna zostać usunięta chirurgicznie.

Jak wygląda zabieg stulejki

U małych chłopców pierwszym krokiem do usunięcia stulejki jest stosowanie maści sterydowych, które pomagają usunąć mastkę. W przypadku ich nieskuteczności wykonywany jest zabieg chirurgiczny. U dzieci wykonuje się go zawsze w znieczuleniu ogólnym, u dorosłych mężczyzn można zastosować znieczulenie miejscowe.
Stosowane są dwie metody usuwania stulejki:

  • poszerzenie ujścia napletka – będzie zsuwał się swobodnie,
  • całkowite usunięcie napletka – obrzezanie.

Obrzezanie stosowane jest w wielu państwach, ze względów religijnych lub higienicznych. Powszechnie wykonuje się go u Żydów i wśród Arabów (powyżej 80%). Stulejka zabieg zyskał też popularność w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii, gdzie liczba obrzezanych chłopców wynosi między 20 a 80%.

Zabieg usunięcia stulejki jest zabiegiem krótkotrwałym i nie wymaga hospitalizacji. Na penisa zakładany jest opatrunek, który trzeba regularnie zmieniać. Jeżeli napletek został tylko poszerzony, to po zdjęciu opatrunku trzeba go naciągać, jak u małych chłopców. Przez miesiąc mężczyzna nie powinien utrzymywać stosunków seksualnych.

Powikłania nieleczonej stulejki

Stulejki nie należy lekceważyć, ponieważ może być przyczyną licznych i groźnych powikłań. Pod wpływem zalegających resztek moczu i nasienia pod napletkiem tworzy się środowisko bardzo sprzyjające rozwojowi bakterii. To one są przyczyną stanów zapalnych i groźnych infekcji. Towarzyszy im obrzęk i ból. Nawracające infekcje mogą prowadzić do choroby nerek, a nawet ich trwałego uszkodzenia, może oznaczać to konieczność dializ lub przeszczepu.

Zaniedbanie stulejki utrudnia współżycie seksualne i może niekorzystnie wpływać na zdrowie partnerki. Bardzo często stany zapalne szyjki macicy to efekt stanów zapalnych penisa u partnera.

2 replies on “Zabieg na stulejkę”

  1. Ornitolog pisze:

    Wbrew pozorom i naszemu przekonaniu, które wynika trochę z religii a trochę z uwarunkowań kulturalnych, to obrzezanie u każdego młodego człowieka jest znacznie lepsze niż potem zabieg na stulejkę. Wszystkie potencjalne zagrożenia znikają i tylko jeden mały zabieg sprawia, że potem nie trzeba przeprowadzać operacji, która zawsze jest obciążeniem dla organizmu.

  2. Zw pisze:

    Najgorsze jest to, że jak się zakończy już zabieg stulejki, to potem trzeba chodzić z tym opatrunkiem, przyklejającym penisa. To bardzo nieprzyjemne i dzieci po prostu swędzi, więc powinno się jednak zrobić więcej, żeby stulejce zapobiegać, niż ją potem leczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 60 = 65