Zabieg depilacji laserowej należy do zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Powinien być wykonywany przez lekarza dermatologa bądź inne wyspecjalizowane w tym kierunku osoby, które dysponują nie tylko wymaganymi umiejętnościami obsługi sprzętu i odpowiedniego przeprowadzania zabiegu, ale również posiadają wiedzę teoretyczną na temat przeciwwskazań i odpowiedniej pielęgnacji skóry po zabiegu.
Wiązka światła o odpowiedniej długości fali, która jest emitowana przez laser uszkadza meszek włosowy i cebulkę oraz sąsiadujące z nim komórki. Dzięki temu, że te podstawowe części włosa są uszkodzona włos zostaje zniszczony. Specyfika lasera i samego zabiegu pozwala na uszkodzenie wyłącznie włosów, które znajdują się w tak zwanej fazie anagenu, czyli aktywnego wzrostu. Tym samym, aby skuteczność depilacji laserowej była pełna, niezbędne jest wykonanie serii zabiegów (najczęściej w odstępie miesiąca bądź kilku tygodni) – pozwala to na usunięcie praktycznie wszystkich włosów, które w danym momencie aktywnie wzrastają.
Wybrane partie skóry, które dana osoba chce poddać trwałej depilacji są poddawane naświetlaniu małą wiązką laserowego światła – zabieg depilacji nie jest więc bolesny. Dla większości osób jest on źródłem wyłącznie małego dyskomfortu. W kilka dni po zabiegu pojawia się zazwyczaj lekki obrzęk i zaczerwienie – w tym czasie zaleca się stosowanie delikatnych specyfików do mycia danego obszaru, a także nie używanie zbędnych kosmetyków, które mogłyby potęgować podrażnienie i spowolnić proces regeneracji komórek.