Szczepionka na pneumokoki u niemowląt

Szczepionka na pneumokoki u niemowląt
5 (100%) 10 ocen

Pneumokoki to problem, który dotyka głównie dzieci w wieku niemowlęcym, choć może także pojawiać się, nieco rzadziej, u dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz u osób dorosłych.

Zakażenie pneumokokowe może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje dla organizmu, prowadząc do groźnych chorób, a nawet do śmierci w związku z niewydolnością wielonarządową organizmu. Świadomość tego problemu nie jest w polskim społeczeństwie nadal duża. Na szczęście polskie władze uczyniły niedawno krok w kierunku ochrony przed pneumokokami. Mowa jest tutaj o wprowadzeniu obowiązkowych szczepionek dla wszystkich nowo narodzonych dzieci, które przyszły na świat po 1 stycznia 2017 r.

Zobacz: http://abcpneumokokow.info.pl/czym-sa-pneumokoki/

Ryzyko zachorowania na schorzenia wywołane przez pneumokoki

Dzieci do 2. roku życia są szczególnie narażone na zachorowanie na schorzenia wywołane przez bakterie pneumokoków. Według różnych statystyk, na te najcięższe, inwazyjne schorzenia związane z pneumokokami, choruje rokrocznie od około 2000 do 5000 dzieci w tym wieku, choć liczba takich zachorowań może być wyższa, ponieważ zdarza się, że w toku leczenia nie jest prawidłowo określana przyczyna zachorowania.

Ryzyko zachorowania dziecka na schorzenia wywoływane przez pneumokoki rośnie wtedy, gdy dziecko uczęszcza regularnie do żłobka. W ten sposób o wiele łatwiej może dojść do zarażenia się pneumokokami, ponieważ przenoszą one się z jednego dziecka na drugie drogą kropelkową.

Jak wygląda aplikacja szczepionek na pneumokoki wśród dzieci?

Szczepionka na pneumokoki wśród dzieci to szczepionka skoniugowana, nastawiona na likwidację ryzyka zachorowania na schorzenia wywołane przez 10 oraz 13 grupę pneumokoków. Aplikowana jest ona zwykle w 3 dawkach. Pierwsza dawka podawana jest około 2 miesiąca życia dziecka, druga – w 7-8 miesiącu, a trzecia, o charakterze utrwalającym – w 13 lub w 14 miesiącu życia dziecka.

Dlaczego szczepionka na pneumokoki jest tak ważna?

Szczepionka przeciwko pneumokokom jest bardzo istotna dla małych dzieci, ze względu na fakt, że ich organizm bardzo często wykazuje się jeszcze bardzo małą odpornością na wszelakie infekcje bakteryjne. Jeśli chodzi o same pneumokoki, największe ryzyko powikłań związanych z infekcjami wywołanymi przez te bakterie, istnieje w pierwszych 2 latach życia dziecka. Zaaplikowana dzieciom szczepionka pneumokoki i związane z nimi powikłania jest w stanie zlikwidować problem do minimum tak, by dziecko mogło się spokojnie rozwijać, co z pewnością wpłynie na jego przyszłość.

Skuteczność szczepionek pneumokokowych

Skuteczność szczepionek pneumokokowych  u niemowląt od wielu lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W przypadku schorzeń wywołanych przez pneumokoki objawy obejmują dolegliwości związane z infekcjami górnych dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, ale niekiedy także sepsę. Ryzyko zachorowania na takie schorzenia wywołane przez pneumokoki zostaje bardzo ograniczone – w przypadku zwykłych infekcji – nawet o około 90%, a jeśli chodzi o zapalenie ucha środkowego i zapalenie płuc – odpowiednio o 30 i 20%.

Więcej informacji na ten temat na stronie http://abcpneumokokow.info.pl

2 replies on “Szczepionka na pneumokoki u niemowląt”

  1. Kola pisze:

    Już nie chodzi o same pneumokoki, ale też inne choroby, bo szczepionka na pneumokoki obniża szanse na zachorowanie na wiele innych chorób. Ale o tym już nikt głośno nie mówi, zwłaszcza z tych, którzy od lat mówią, że szczepionka na pneumokoki jest nie wiadomo jak niebezpieczna i inne brednie tego typu.

  2. Pati pisze:

    I dlatego skoro szczepionka na pneumokoki jest za darmo, to powinno się zrobić tak, że jak ktoś nie chce szczepić dziecka, to płaci 5 tys. zł kary. Kasa trafia do NFZ i idzie na szpitale. I czysta sytuacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

53 − = 43