Co to jest stulejka

Co to jest stulejka
5 (100%) 14 ocen
Niektóre choroby występują tylko u przedstawicieli danej płci. Najczęściej związane są one z dolegliwościami dotyczącymi narządów płciowych. Jedną z nich jest stulejka.

Stulejka to właściwie niewielki defekt anatomiczny, występujący u chłopców lub mężczyzn. Stulejka jest naturalna u noworodków i niemowląt. Miedzy penisem i napletkiem występuje mastka, która w pierwszym okresie blokuje zsuwanie napletka. Mastka jest wydzieliną tłuszczową, gromadzącą złuszczone komórki nabłonka. Jej zadaniem jest ochrona żołędzi przed wysychaniem. Przy prawidłowym rozwoju i pielęgnacji niemowlęcia, mastka powinna zniknąć między 2 a 3 rokiem życia. W tym okresie rodzice, podczas codziennej kąpieli chłopca, powinni delikatnie odsuwać napletek, w ten sposób mastka wypłukiwana jest w sposób naturalny. Do trzeciego roku życia nie określa się stulejki u chłopców.

Powyżej tego wieku napletek powinien zsuwać się bez problemów, jeżeli tak się nie dzieje, to mamy do czynienia ze stulejką. Jest to stulejka wrodzona.

Ok. 10-15% mężczyzn cierpi na stulejkę nabytą. Najczęściej jest to efekt niewłaściwej higieny penisa. Podczas codziennej kąpieli napletek powinien być odciągany, a prącie dokładnie umyte. Jeżeli napletek nie da się bezboleśnie odsunąć, to gromadzą się pod nim resztki moczu, nasienia, złuszczonego naskórka. W dłuższym okresie czasu taki stan prowadzi do groźnych powikłań.

Jak rozpoznać stulejkę

Pierwszym i podstawowym symptomem stulejki jest problem z odsunięciem napletka. Nadmiernie zwężony nie pozwala zsunąć się z żołędzi (stulejka całkowita) lub dochodzi tylko do rowka zażołędziowego (stulejka częściowa). W jednym i drugim wypadku sprawia to mężczyźnie ból przy codziennej higienie. Efektem jest niedokładne mycie penisa. W efekcie powoduje to:

  • obrzęk penisa,
  • stany zapalne,
  • ból przy stosunkach seksualnych,
  • nieprzyjemny zapach.

Wielu mężczyzn lekceważy te objawy i do lekarza zgłasza się, kiedy objawy są bardzo dolegliwe lub skłoni ich do tego partnerka.

Leczenie stulejki

Leczeniem stulejki zajmuje się lekarz urolog. Bardzo często zgłaszają się do niego pacjenci z zaawansowanym stanem i po usłyszeniu diagnozy ze zdziwieniem pytają: czym jest stulejka. Zdiagnozowana wcześnie może być natomiast usunięta za pomocą bardzo prostego zabiegu chirurgicznego, przeprowadzanego w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W zasadzie jest to zabieg z kategorii chirurgii kosmetycznej. Po zabiegu chory powinien przestrzegać zmiany opatrunków i zasad rehabilitacji penisa.

Zaniedbana stulejka – konsekwencje

Nieleczona stulejka prowadzi do wielu komplikacji, mniej lub bardziej groźnych. Przede wszystkim pod napletkiem gromadzą się resztki moczu i nasienia, które są bardzo dobrym środowiskiem dla rozwoju bakterii, w rezultacie prowadzi to do stanów zapalnych. Mogą one prowadzić do zapalenia dróg moczowych, a nawet uszkodzenia nerek. Innym powikłaniem mogą być nowotwory penisa.
Stulejka może być także niebezpieczna dla partnerek seksualnych. Bardzo często zdarza się, że stany zapalne szyjki macicy to efekt stosunku z partnerem ze stulejką.

2 replies on “Co to jest stulejka”

  1. Halal pisze:

    Jak ktoś się pyta co to jest stulejka, to powinien sobie wyobrazić jak by się czuł, gdyby na oko cały czas miał naciągniętą powiekę. Po jednej nocy już się zbiera ropa, a stulejka to stan permanentny więc łatwo sobie wyobrazić do czego może dojść w takiej sytuacji.

  2. Lynx pisze:

    No trochę przesadziłeś 😀 Stulejka nie jest taka sama jak ślepota czy coś w tym rodzaju. Leczenie stulejki jest dość łatwe pod warunkiem, że nie będzie się stosować niczego innego jak zalecane przez lekarza ćwiczenia, Bo jak się będzie napletek naciągać za bardzo, to będzie coraz gorzej i stulejkę będzie trzeba operować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

32 + = 41