Rak jelita grubego coraz bardziej powszechny

Rak jelita grubego coraz bardziej powszechny
5 (100%) 3 ocen

Poważną chorobą, która dotyka coraz większą liczbę osób, jest rak jelita grubego. Coraz większa liczba pacjentów cierpi na tego typu schorzenie, więc warto dowiedzieć się czy możemy w jakiś sposób szybko rozpoznać tę chorobę? Jakiej są jej objawy oraz przyczyny powstawania, a także w jaki sposób możemy ją wyleczyć?

Przyczyny raka jelita grubego

Obecnie lekarze nie są w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego aż tylu pacjentów cierpi na nowotwory jelita grubego. Przyczyny raka jelita grubego mogą być bardzo różnorodne. Aktualnie lekarze wyróżniają wiele czynników, które są odpowiedzialne za powstanie tej choroby. Zaliczamy do nich między innymi czynniki środowiskowe oraz żywieniowe, a także genetyczne.

Jak wynika z najnowszych badań, przyczyny rozwoju nowotworu jelita grubego to przede wszystkim zanieczyszczone środowisko. Jednak należy mieć świadomość, iż do czynników środowiskowych często zaliczane są także nałogi, takie jak między innymi palenie papierosów czy też nadmierne spożywanie alkoholu.

Dieta też jest bardzo ważna, jeżeli nie chcemy zachorować na ten rodzaj nowotworu. Lekarze sądzą, iż bezpośrednią przyczyną powstania tej choroby może być także spożywanie produktów zawierających dużo tłuszczów oraz cholesterolu. Istnieje również większe prawdopodobieństwo, iż zachorujemy na wspomniany rodzaj nowotworu, jeżeli w naszej rodzinie już wystąpiła ta choroba. Obciążenie genetyczne w tym przypadku ma ogromne znaczenie. Zatem jakie są dokładnie objawy tej choroby?

Objawy raka jelita grubego

Warto pamiętać, iż wbrew pozorom, nie tak łatwo rozpoznać nowotwór jelita grubego. Często zdarza się, że objawy raka jelita grubego są widoczne dopiero po kilku lub też kilkunastu miesiącach od zachorowania. To sprawia, że tego typu choroba jest ciężka do wyleczenia.

Do głównych objawów raka jelita grubego możemy zaliczyć między innymi nudności oraz poczucie niepełnego wypróżnienia, a także krwawienia z odbytu. W przypadku wspomnianych krwawień należy mieć świadomość, iż mogą one pojawiać się w przypadku, gdy mamy problem z hemoroidami, z tego powodu powinniśmy wykluczyć tą możliwość.

Charakterystyczne objawy to także bóle w dolnych partiach pleców, a także bóle brzucha. Nie możemy zapominać także o tym, iż zmiany rytmów wypróżnień, a także anemia czy biegunki również mogą sugerować, iż mamy do czynienia z rakiem jelita grubego. Dokuczliwe zaparcia także są jednym z objawów. Zatem jeżeli zauważymy u siebie podobne objawy, powinniśmy natychmiast udać się do odpowiedniego specjalisty. Więc na czym dokładnie polega leczenie tej choroby?

Leczenie raka jelita grubego

Należy mieć świadomość, iż leczenie raka jelita grubego może być przeprowadzone na wiele sposobów. Rodzaj leczenia jest przede wszystkim uzależniony od stopnia zaawansowania choroby. U wielu chorych wykonywana jest chemioterapia oraz radioterapia. Jednak często niezbędna jest również operacja. Warto wiedzieć, iż obecnie medycyna bardzo się rozwinęła i w przypadku tego typu chorób możliwe jest także zastosowanie leczenia skojarzonego. Polega ono na napromieniowaniu miejsc, które są zmienione chorobowo. Dopiero po tym zabiegu zmiany są usuwane chirurgicznie. W przypadku nowotworów jelita grubego rokowania są zazwyczaj dobre. Jednak jeśli choroba jest w bardzo zaawansowanym stadium, musimy mieć świadomość, iż czasem ciężko będzie ją całkowicie wyleczyć.

Obecnie nowotwory to bardzo poważne zmiany, na które cierpi coraz więcej osób. Najczęściej rak dotyka takie narządy między innymi jak jelito grube. Z tego powodu warto systematycznie się badać i obserwować swoje ciało, ponieważ w przypadku wystąpienia tej choroby często objawy pojawiają się dopiero po długim czasie.

 

2 replies on “Rak jelita grubego coraz bardziej powszechny”

  1. Sherman pisze:

    Nowotwór jelita grubego to przede wszystkim rak, który nie jest łatwy do wyleczenia. I to jest stwierdzenie bardzo eufemistyczne. Najczęściej jednak nie ma już czego leczyć, bo diagnoza raka jelita grubego jest bardzo trudna. A właściwie to nie istnieje, a jak się już diagnozuje raka jelita grubego, to zazwyczaj jest on tak zaawansowany, że nie ma szans na wyleczenie.

  2. południk pisze:

    To wszyscy wiemy, ale jakie są przyczyny raka jelita grubego? Pewnie spory wpływ ma na to wysoki poziom cholesterolu, bo trochę nie doceniamy tego jak bardzo cholesterol wpływa na choroby, które pojawiają się w naszym organizmie. Nowotwór to tylko część z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 1 =